Evaluarea și dezvoltarea personală a copiilor și elevilor

Scurtă descriere

 

Programul de formare “Evaluarea și dezvoltarea personală a copiilor și elevilor”, cu o durata de 90 de ore, vine în întâmpinarea nevoilor reale ale cadrelor didactice și didactice auxiliare, de abilitare și formare de competențe în domeniul dezvoltării personale, contribuind astfel la realizarea dezideratelor unui învățământ modern și flexibil, centrat pe elev, prin care profesorul poate să lucreze nu doar cu dimensiunea rațional-intelectivă a elevului, dar și cu cea afectivă, motivațională, atitudinală și socială.
Misiunea noastră, prin intermediul acestui program, este de a crea mediul propice de dezvoltare a cadrelor didactice și didactice auxiliare care doresc să își asume rolul de formator și facilitator al dezvoltării armonioase a copilului și adolescentului, a stării lui de bine și a unei calități de viață superioară, în toate dimensiunile sale: emotională, educațională, mentală, spirituală, profesională, socială și fizică.

 

Beneficii
  • Dobândirea de noi competențe metodologice, comunicare și relaționare, de evaluare a elevilor, psiho-sociale, tehnice și tehnologice, managementul carierei;
  • Dobândirea a 22 credite profesionale transferabile;
  • Dobândirea de cunoștințe, abilități, tehnici, instrumente, aptitudini și atitudini necesare defășurării orelor de consiliere și dezvoltare personală cu elevii;
  • Participarea la activități de formare distractive, dar în același timp complexe și de calitate.

 

Tematica
  • Aspecte teoretice și practice ale grupului de dezvoltare personală;
  • Structura și dinamica grupului de dezvoltare personală;
  • Strategii de dezvoltare a competențelor emoționale și sociale;
  • Ce sunt emoțiile? Care sunt ele?
  • Legatura dintre gândire, emoții și acțiune ABC;
  • Relațiile implicate în educație. Motivarea și implicarea părinților;
  • Relația profesor-elev și elev-profesor;
  • Stadiile de dezvoltare ale copiilor și adolescenților;
  • Sfaturi practice de utilizat în programa națională de dezvoltare personală;
  • Jocul;
  • Metafora și povestea terapeutică;
  • Relaxarea;
  • Metode de evaluare a copiilor și elevilor;
  • Identificarea copiilor “problemă”;
  • Identificarea copiilor cu nevoi speciale;
  • Comunicarea;
  • Educația incluzivă vs integrarea copiilor cu nevoi speciale sau cu probleme comportamentale;
  • Implicările participării active a copilului atât în mediul școlar, cât și în cel familial;
  • Stiluri de predare și de educare;
  • Refuzul școlar;
  • Strategii de învățare;
  • Stresul și controlul stresului;
  • Orientarea în cariera;
  • Creativitatea și stimularea creativității;
  • Stabilirea unor obiective conform metodei Visible Learning;
  • Eșec școlar vs. succes școlar;
  • Model de programa pentru orele de consiliere, dirigenție, dezvoltare personală.

 

Criterii de selecție

 

Programul de formare se adresează: 

  • Personalului didactic din învățământul preuniversitar (personal de predare, personal de conducere, de îndrumare și de control);
  • Personal didactic auxiliar din învățământul preuniversitar.

 

Locații de desfășurare:

 

JUDEȚ LOCAȚIE
ALBA LICEUL TEHNOLOGIC SEBEȘ
LICEUL TEORETIC TEIUȘ
LICEUL TEHNOLOGIC SILVIC CÎMPENI
ȘCOALA GIMNAZIALĂ OVIDIU HULEA AIUD
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.12 STEP BY STEP
COLEGIUL NAȚIONAL INOCHENTE MICU CLAIN BLAJ
ARAD COLEGIUL NAȚIONAL ELENA GHIBA BIRTA ARAD
COLEGIUL NAȚIONAL PREPARANDIA - DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD
LICEUL IOAN BUTEANU GURAHONȚ
LICEUL TEORETIC MIHAI VELICIU CHIȘINEU-CRIȘ
LICEUL TEHNOLOGIC VASILE JUNCU MINIȘ
ARGEȘ COLEGIUL NAȚIONAL I.C.BRĂTIANU PITEȘTI
BACĂU COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC ȘTEFAN CEL MARE BACĂU
ȘCOALA GIMNAZIALĂ MIRON COSTIN BACĂU
COLEGIUL TEHNIC DE COMUNICAȚII NICOLAE VASILESCU-KARPEN BACĂU
ȘCOALA GIMNAZIALĂ GEORGE CĂLINESCU ONEȘTI
BIHOR COLEGIUL TEHNIC TRAIAN VUIA, ORADEA
LICEUL TEORETIC JOZEF KOZACEK BUDOI
COLEGIUL NAȚIONAL SAMUIL VULCAN BEIUȘ
BISTRIȚA-NĂSĂUD ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BISTRȚA
COLEGIUL NAȚIONAL GEORGE COȘBUC NĂSĂUD
BOTOȘANI ȘCOALA GIMNAZIALĂ ELENA RAREȘ BOTOȘANI
BRAȘOV COLEGIUL TEHNIC ENERGETIC REMUS RĂDULEȚ BRAȘOV
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.25 BRAȘOV
BRĂILA LICEUL TEORETIC NICOLAE IORGA BRĂILA
CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA
BUCUREȘTI ASOCIAȚIA ARIPI ALBASTRE
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 13 BUCUREȘTI
BUZĂU LICEUL TEORETIC ȘTEFAN CEL MARE RÂMNICU SĂRAT
CARAȘ-SEVERIN LICEUL BĂNĂȚEAN OȚELU ROȘU
COLEGIUL TEHNIC REȘIȚA
CĂLĂRAȘI COLEGIUL NAȚIONAL BARBU ȘTIRBEI CĂLĂRAȘI
CLUJ LICEUL TEORETIC ALEXANDRU PAPIU ILARIAN DEJ
CENTRUL ȘCOLAR PENTRU EDUCAȚIE INCLUZIVĂ CLUJ-NAPOCA
CONSTANȚA LICEUL REGELE CAROL I OSTROV
COLEGIUL ECONOMIC MANGALIA
LICEUL TEHNOLOGIC ION BĂNESCU MANGALIA
DOLJ COLEGIUL ȘTEFAN ODOBLEJA CRAIOVA
ȘCOALA GIMNAZIALĂ SF DUMITRU CRAIOVA
GALAȚI COLEGIUL NAȚIONAL MIHAIL KOGĂLNICEANU GALAȚI
COLEGIUL TEHNIC RADU NEGRU GALAȚI
HUNEDOARA LICEUL TEHNOLOGIC OVID DENSUSIANU CĂLAN
COLEGIUL NAȚIONAL DE INFORMATICĂ CARMEN SYLVA PETROȘANI
LICEUL TEHNOLOGIC NICOLAUS OLAHUS ORĂȘTIE
CENTRUL DE PEDAGOGIE CURATIVĂ SIMERIA
ILFOV LICEUL TEORETIC TRAIAN LALESCU BRĂNEȘTI
MUREȘ LICEUL TEHNOLOGIC DOMOKOS KAZMER SOVA
LICEUL TEHNOLOGIC NR.1 LUDUȘ
NEAMȚ LICEUL TEORETIC VASILE ALECSANDRI SABAOANI
COLEGIUL TEHNOLOGIC SPIRU HARET PIATRA NEAMȚ
OLT LICEUL TEORETIC PETRE PANDREA BALȘ
PRAHOVA COLEGIUL ION KALINDERU BUȘTENI
LICEUL TEHNOLOGIC DE SERVICII SF APOSTOL ANDREI PLOIEȘTI
LICEUL TEHNOLOGIC MECANIC CÂMPINA
ȘCOALA GIMNAZIALĂ GRIGORE MOISIL PLOIEȘTI
ȘCOALA GIMNAZIALĂ STREJNICU PRAHOVA
ȘCOALA GIMNAZIALĂ ARICEȘTII-RAHTIVANI PRAHOVA
SATU MARE CASA CORPULUI DIDACTIC SATU MARE
SUCEAVA COLEGIUL ALEXANDRU CEL BUN GURA HUMORULUI
COLEGIUL NAȚIONAL ȘTEFAN CEL MARE SUCEAVA
LICEUL TEHNOLOGIC ION NISTOR VICOVU DE SUS
COLEGIUL NAȚIONAL MIHAI EMINESCU SUCEAVA
TELEORMAN COLEGIUL NAȚIONAL UNIREA TURNU MĂGURELE
LICEUL TEHNOLOGIC VIRGIL MADGEARU ROȘIORII DE VEDE
LICEUL TEORETIC VIDELE
VÂLCEA COLEGIUL NAȚIONAL ALEXANDRU LAHOVARI RÂMNICU VÂLCEA
LICEUL GHEORGHE SURDU BREZOI
LICEUL SANITAR ANTIM IVIREANU RÂMNICU VÂLCEA